putokaz do istine
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

OBOŽAVANJE POSLANIKA

Go down

OBOŽAVANJE POSLANIKA Empty OBOŽAVANJE POSLANIKA

Komentar  Ahmed Fri Oct 24, 2008 12:45 am

Poslanici su odabrani Allahovi ljudi među narodom. Ali prema islamskom vjerovanju čak ni oni nemaju posebnu moć, autoritet ili udio u Allahovoj moći. Allah, dželle šanuhu, kaže:

"Prije tebe nijednog poslanika nismo poslali, a da mu nismo objavili: "Nema boga osim Mene, zato se Meni klanjajte." (Kur’an, suretul-Enbija’, ajet:25)

"Reci: "Ja nisam prvi poslanik i ne znam šta će biti sa mnom ili s vama; ja slijedim samo ono što mi se objavljuje i samo sam dužan da otvoreno opominjem." (Kur’an, suretul-Ahkaf, ajet: 9)

Ima ljudi koji smatraju poslanike nadnaravnim ljudima. Prema njima poslanici ne bi trebali jesti, piti, hodati po ulicama, ne bi se trebali ženiti ili imati djecu. Kur’an kaže o ovome slijedeće:

"Mi prije tebe nismo poslali nijednog poslanika koji nije jeo i po trgovima hodao. Mi činimo da jedni druge u iskušenje dovodite, pa hoćete li izdržati! A Gospodar tvoj vidi sve." (Kur’an, suretul-Furkan, ajet:20)

"I prije tebe smo poslanike slali i žene i porod im davali. I nijedan poslanik nije donio nijedno čudo osim Allahovom voljom. Svako doba ima odredbu." (Kur’an, suretur-Ra’d, ajet:38)

Drugi ljudi smatrali su da poslanici ne bi trebali biti obični ljudi, da bi trebali imati neku vrstu nadprirodne moći i sami činiti čuda. Sva ova pogrešna shvaćanja su snažno odbačena u Kur’anu. Allah, dželle šanuhu, kaže:

"Zato što su govorili kad su im poslanici njihovi jasne dokaze donosili: "Zar da nas ljudi upućuju?" i nisu vjerovali i glave su okretali. Allah nije ni o kome ovisan. On je naizmjerno bogat hvale dostojan." (Kur’an, suretut-Tegabun, ajet:6)

"I govore: "Nećemo ti vjerovati sve dok iz Zemlje živu vodu ne izvedeš; ili dok ne budeš imao vrt od palmi i loze, pa da kroz njeg svukuda rijeke provedeš; ili dok na nas nebo u parčadima ne oboriš, kao što tvrdiš; ili dok Allaha i meleke kao jamce ne dovedeš; ili dok ne budeš imao kuću od zlata ili dok se na nebo ne uspneš; a nećemo vjerovati ni da si se uspeo sve dok nam ne doneseš knjigu da je čitamo." Reci: "Hvaljen neka je Gospodar moj! - zar ja nisam samo čovjek, poslanik?" A ljude je kad im je dolazila objava, odvraćalo od vjerovanja samo to što su govorili: "Zar je Allah kao poslanika čovjeka poslao?" (Kur’an, suretul-Isra’, ajet: 90-94)

Ahmed
Admin

Broj komentara : 78
Join date : 2008-10-20
Age : 33
Mjesto : Sarajevo

https://putokazdoistine.bosnianforum.com

Na vrh Go down

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu